top of page
  • Facebook

Я народилася дуже чутливою до справедливості, тому завжди її добивалася — Уляна Пчолкіна

Уляна Пчолкіна прямує зі Львова до Києва, щоб взяти участь у традиційному передноворічному заході «Салат для солдат» — волонтери збираються для приготування салатів, щоб передати їх на передову для ЗСУ. Цього разу салати готують вже 9-й рік поспіль. «Щороку ми мріємо, що більше не будемо. Ні, поки що не виходить. І ми готуємо, і веземо не калорії. Ми віддаємо частку себе. В подяку. Це — проща для тих, хто в тилу», — такі щемкі слова можна прочитати в описі події на сторінці Уляни у Фейсбуці.

У 2005 році Уляна потрапила у ДТП — відтоді пересувається на кріслі колісному. У дитинстві активістка займалася карате, тому після травми вирішила повернутися до занять бойовими мистецтвами. Перші світові нагороди Уляна почала здобувати ще 2014 року. Вона стала першою чемпіонкою світу з карате (категорія: ката, жінки на колясках), а згодом виборола численні призові місця в Україні та Європі.

165862844_4157835860935936_8239799283947132286_n.jpg

Вже багато років Уляна допомагає людям з інвалідністю та створює різні проєкти про права людей в Україні. Від початку повномасштабного вторгнення її основною діяльністю залишається активна робота у ГО «Група активної реабілітації».

Для спецпроєкту online.ua Уляна Пчолкіна розповіла журналістці Анастасії Багаліці про виклики реабілітації, про те, яким вона бачить суспільство після завершення війни та чи можливо жити в Україні без хабарів.

Що таке доброчесність для Уляни Пчолкіної?

Це відповідальність. Відповідальність за себе, перш за все. Коли ти розумієш відповідальність за свої дії, ти робиш висновки. Ми ж не пхаємо пальці в розетку, тому що ми знаємо, що там буде струм і це небезпечно. От десь так — все дуже просто. Від нас все залежить.

Я не даю хабарів взагалі. І я відстоюю свої права. Я про них знаю. І я, як лідерка суспільної думки у своїй ніші, відстоюю, щоб інші люди теж знали свої права й обов’язки. Тільки так.

Ви знаєте, я без хабарів розв'язувати всі питання. Звичайно, дуже зручно зателефонувати комусь, дати трошки грошей. Але хабар — це ж не тільки про гроші, це ж і про домовленості в обхід певних пунктів, які треба виконати на шляху до своєї цілі.

Як розв'язувати питання в Україні без хабарів?

Я завжди вимагала те, що мені зобов’язані. Але коли стоїть питання життя і смерті, ти не будеш обирати, ти просто будеш шукати гроші за будь-яких умов, платити будь-які гроші, аби врятувати себе чи близьких.

Я народилася дуже чутливою до справедливості, тому завжди її добивалася. Наприклад, мені ця довідка потрібна і я звідси без неї не піду. Але платити я не буду.

photo_2023-01-12_08-48-52.jpg

Мені траплялося дуже багато нормальних медиків. Навіть на мою операцію ми купили тільки конструкцію. Нейрохірург, який її робив, не взяв гроші. Він і не просив їх. А мама, я пам’ятаю, принесла. Я була трошки не в собі, звичайно, після всього. Але це викликало здивування. Розумієте, він нас здивував, що він не взяв, він сказав «ні».

Коли я складала на водійське посвідчення, вже після травми, уся моя група платила хабарі в Києві. В Україні дуже складна схема — скласти на права людині з інвалідністю, бо у нас же майже немає спеціалізованих курсів.

Я сказала, що я не буду платити. Я поїхала [складати на водійське посвідчення] в Макарів, тому що була в Бородянському районі прописана, і не платила хабарі.

Медична система — це мій особистий біль. МСЕКи (медико-соціальна експертна комісія) — це дуже корумповане угруповання. І вони мають зникнути з реформою міжнародної класифікації функціонального стану людини — МКФ. Я просто в очікуванні. Це прямо особисте. Коли з людей вимагали приписку в карті реабілітації, це навіть не оформити інвалідність. 

В людини є встановлений факт інвалідності. В карті реабілітації мав бути просто відмічений певний пункт — за це вимагали гроші. Мені довелося телефонувати в Міністерство соціальної політики, в МОЗ, всім знайомим, підняти на вуха вище керівництво, керівництву МСЕК у тому місті зателефонували — і все, нема питань.

У сучасному житті з’являються виклики, які демонструють те, що і для молоді в багатьох випадках легше заплатити. Чому так відбувається і як це змінити?

Діти бачать — діти роблять. Якщо так робила моя мама, то це одразу ж толерується всередині. Ну, заплачу — це ж простіше, це швидше. Життя інше, нема коли чекати.

Все залежить від кожного і кожної з нас

Яким би ви хотіли бачити українське суспільство після завершення війни?

Мабуть, я б хотіла, щоб в Україні було чесне суспільство. Мені, певно, складно це зараз охарактеризувати. Іншими словами — чесне і прозоре, де зрозуміло, що працюють права людини, що працюють закони, що є відповідальність.

 

У нас одна із найкращих законодавчих баз. Якщо прискіпливо подивитися, то знавці, навіть закордонні, кажуть, що у нас чудові закони. Але чому вони не працюють? Чому у нас все так складно? Тому що у нас немає виконавчої ланки, немає відповідальності за порушення. Судова система так й не реформована.

Я думаю, що українці вже побачили, що ми можемо змінити, що все залежить від кожного і кожної з нас.

318154299_6056160274436809_5801786525826937947_n.jpg

Що необхідно буде робити, як мислити, або як будувати стратегії після війни для того, щоб ці зміни відбулися?

Вимагати від держави виконання своїх зобов’язань і бути відповідальними перед собою, перед суспільством, перед державою. Інакше я не бачу виходу. Тому що ми часто заплющуємо очі: ну крав депутат, та то ж колись було. Яскравий приклад — те, що відбулося з артистами після 24-го лютого. Їздили в Росію всі 9 років війни, ну то що? А зараз же за Україну. Або журналісти, які працювали на пропагандистських каналах. Зараз же волонтерять, збирають для армії. А де взагалі культура канселингу, де відповідальність за свої дії?

Неможливо сказати, що ми стоїмо, як суспільство, на місці. Ми дуже багато десятиліть були пригнічені, без своєї думки, без відповідальності за власні рішення.

Маємо змінитися в головах, щоб побороти корупцію

Як ви вважаєте, яким є рівень толерантності в суспільстві до корупції?

Зараз він знизився. Я думаю, що в нас до повномасштабної війни був дуже високий рівень. Зараз люди відчувають, що вони можуть впливати й говорити про це.

Ми маємо змінитися в головах. Тому що ми часто звинувачуємо державу, політиків! А хто політики? Не ми, громадяни України? Тому тут потрібно змінитися нам усім.

І в політиці інститут репутації має працювати. Ми маємо вимагати від людей прозорості. Ну, подав декларацію якусь незрозумілу і що? А їздить на якійсь машині, яку він в житті купити не міг на цю зарплату. І ми це толеруємо. Ми не маємо це толерувати.

Але — просвіта, просвіта, просвіта. І тоді, я думаю, ситуація буде змінюватися. І щодо прав, обов’язків і так далі, тобто тут лише просвітницька діяльність.

Я себе втішаю тільки однією думкою, що є громадяни, а є населення. Як громадяни повернуть державу, так і житиме населення. 

Тому я хотіла б сказати українцям, що мені виходить жити без хабарів. Якщо спробувати, знаєте, це як 100 днів без алкоголю, наприклад.

Є люди, які практикують якісь челенджі. Спробуймо рік без хабарів. Чому ні?

Уляна Пчолкіна взяла участь у спецпроєкті про доброчесність у рамках медіапідтримки просвітницької кампанії «Доброчесність перемагає».

Офіс доброчесності НАЗК у співпраці з Програмою сприяння громадській активності «Долучайся!» USAID/ENGAGE проводить просвітницьку кампанію «Доброчесність перемагає!», яка спонукає українців відмовитися від побутової корупції на користь доброчесних альтернатив. 

Місія Офісу доброчесності — запускати освітні ініціативи для поширення доброчесності. Команда займається просвітництвом та взаємодією з партнерами у сфері запобігання корупції, активно працює над тим, аби зробити доброчесність новою нормою.

Кампанія «Доброчесність перемагає» впроваджується в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. 

Зміст кампанії є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Щоб краще розуміти основи антикорупції та доброчесності, пропонуємо пройти онлайн-курси NAZK.study:

study.nazk.gov.ua

Ресурс 1_2x.png

Матеріал створено у рамках медіапідтримки просвітницької кампанії «Доброчесність перемагає!».

onlineUAweb (1).png

© 2022 ONLINE.UA. All rights reserved. При цитуванні будь-яких матеріалів, що публікуються на порталі ONLINE.UA, обов'язкове посилання, вміщене не нижче першого абзацу тексту. При копіюванні новинних матеріалів для інтернет-видань обов'язковим є пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання, що розміщується незалежно від обсягу використовуваних матеріалів (повного або часткового). Використання матеріалів ONLINE.UA в друкованих ЗМІ, ТБ, мобільних додатках можливе тільки з письмової згоди редакції ONLINE.UA.

bottom of page